Home / apple / Apple і Google зробили систему відстеження хворих на коронавірус: як вона працює?

Apple і Google зробили систему відстеження хворих на коронавірус: як вона працює?

Попри те, що в багатьох країнах зараз введено карантин і діє режим самоізоляції, жителі все одно виходять на вулицю і контактують між собою. Часом не допомагають навіть штрафи та інші обмежувальні заходи. Тому в багатьох країнах розробили спеціальні додатки, які не тільки дозволяють владі контролювати, чи виходив власник телефону з дому, але і також допомагають виявляти потенційних носіїв коронавірусу. Зараз це найбільш поширений спосіб, але, щоб вдатися до такого заходу та зробити його ще більш ефективним, «вороги стали друзями»: Apple і Google об’єдналися, щоб створити систему відстеження контактів з хворими коронавірусів на iOS і Android.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Австралійці створили батарею, з якою електромобіль матиме запас ходу 2 тис. км

У теорії це все працює чудово і більше схоже на сценарій якогось фантастичного бойовика. Apple і Google хочуть зробити так, щоб пристрої на iOS і Android робить можливим обмін даними між собою за допомогою Bluetooth Low Energy малого радіуса дії. Спеціально розроблена система буде запам’ятовувати, з ким перебував поруч ваш телефон, і вибудовувати свого роду «карту контактів».

Відстеження хворих на коронавірус

Потім ці дані хочуть надати додаткам від органів охорони здоров’я: якщо людина виявляється зараженою, вона натискає одну кнопку, і іншим людям, з якими вона контактувала, прийде повідомлення про це в знеособленій формі. Тобто люди не дізнаються, хто саме виявився заражений, але зрозуміють, що їм необхідно здати аналіз і самоізолюватись. Звучить круто? Ще і як.

Зараз основна проблема лікарів, які працюють із зараженими COVID-19 – з’ясувати все коло контактів хворого. Зробити це дуже складно: ладно якщо він повідомить список своїх родичів і друзів, але ж інфікований не знає, хто чіпав ті ж кнопки в ліфті його будинку, відкривав ручку під’їзду, знаходився поруч у черзі на касу в магазин. Рішення від Apple і Google має по можливості розв’язати цю проблему, правда є у цієї затії й спірні моменти.

І головний з них — систему хочуть зробити ДОБРОВІЛЬНОЮ. Тобто вона не буде включена за замовчуванням, на iOS і Android не заборонить вимикати Bluetooth. Передбачається, що якщо людина дізнається про позитивний діагноз на коронавірус, то вона сама повідомить про це з додатком, і про це дізнаються інші. Тобто в Apple і Google все ще сподіваються на свідомість громадян. Десь це, можливо, і буде працювати, але в більшості країн люди ставляться до ситуації набагато менш відповідально. Причому все тут супер безпечно, ніякої загрози конфіденційності немає — по Bluetooth будуть пересилати тільки анонімні криптографічні ключі, карта хворих буде тільки у медичних працівників. Чому ж не зробити таку систему обов’язковою для всіх? Тим більше корпорації стверджують, що зберігається на сервері, буде тільки база даних «ключів» і контактів між ними.

Все анонімно – телефони самі обмінюються ключами

Крім цього моменту, є багато питань про те, як люди будуть насправді використовувати нову систему.

Apple і Google запускають програму в два етапи, починаючи з випуску API в середині травня. Цей API гарантує, що додатки для iOS і Android можуть відстежувати контакти користувачів незалежно від того, яку операційну систему вони використовують. Але API буде доступно тільки офіційним додаткам, випущеними органами охорони здоров’я в App Store і Google Play.

Як взяти участь у програмі Apple і Google

123

На цьому першому етапі вам буде потрібно один з цих додатків для участі в програмі. Ми не знаємо, хто з органів охорони здоров’я зараз працює з Apple і Google, і як будуть виглядати ці додатки. Схоже, що вони якимось чином будуть взаємодіяти — іншими словами, телефон з додатком A може «побачити» ключ у Додатку B, якщо вони обидва використовують один API. Google та Apple не оприлюднили багато деталей, тому ми будемо стежити за ними в найближчі тижні.

Незалежно від того, як виглядають додатки, вам потрібно буде спочатку завантажити їх в свій телефон, що майже напевно скоротить кількість людей, що використовують їх. Але через кілька місяців після запуску Google і Apple будуть працювати над більш універсальним рішенням. Яким – не повідомляється.

Після випуску API Google і Apple хочуть додати відстеження контактів в якості основної функції iOS і Android. Поки інформація про це розпливчаста, але ідея в тому, щоб зробити відстеження контактів у вигляді пункту меню налаштувань телефону. Це дозволить включити обмін ключами Bluetooth без стороннього додатка. Якщо в того, хто контактує з користувачем знайдуть коронавірус, його попросять завантажити додаток для отримання додаткової інформації.

Відстеження контактів хочуть вмонтувати в iOS і Android

І тут у мене ще більше питань. Наприклад, ми мало що знаємо про те, як інші дізнаються про того, хто захворів: вони отримають просто спливаюче повідомлення або щось детальніше? До того ж висока фрагментація операційної системи Android може ускладнити випуск системи. Google може «проштовхнути» швидке оновлення через Play Store, але все одно ж треба протестувати систему на різних пристроях — звідки вони знають, як вона буде працювати на умовному Samsung Galaxy A10?

Якщо у вас телефон без підтримки Bluetooth LE, звичайно, жодне з цих програм не буде працювати. Apple додала Bluetooth LE ще починаючи з iPhone 4S у 2011 році, а на Android вона з’явилася у 2012 році. Але не зовсім зрозуміло, чи буде нова функція працювати навіть на таких пристроях, а не, наприклад, тільки на iPhone 11 та новіше.

Що станеться, якщо ви заразилися на коронавірус?

Якщо ви отримали позитивний результат на COVID-19, система повинна завантажити на сервер історію ваших контактів по Bluetooth за останні 14 днів. Після цього інші люди, з якими ви контактували, отримають повідомлення про те, що тепер вони знаходяться у високій групі ризику.

Але! Додаток має переконатися, що людина дійсно інфікована, в іншому випадку який-небудь жартівник може викликати хаос, помилково заявивши, що у нього виявлений COVID-19. Ми не знаємо точно, як це буде працювати. Тести COVID-19 зараз виконуються професіоналами та реєструються в органах охорони здоров’я, тому, можливо, Apple і Google могли б використовувати цю базу даних для перевірки результатів. Але як це зробити — величезний головний біль.

Що станеться, якщо ви контактували з хворим на коронавірус?

Ваш телефон буде перевіряти список контактів раз в день і шукати збігу ключів із зараженими людьми, а потім повідомляти вас, якщо знайде їх. Приклад оповіщення від Google на Android досить простий. Людина отримує повідомлення: «Ви недавно контактували з ким-то, у кого тест на COVID-19 виявився позитивним», де міститься також посилання з додатковою інформацією.

Повідомлення буде такого типу

Ця інформація буде надана будь-яким органом охорони здоров’я, і ​​ми не знаємо, що вона може містити — хоча, принаймні, там напевно будуть пояснені симптоми COVID-19 і рекомендації по самостійному карантину. Я вивчив більшість документів, якими поділилися Apple і Google після вчорашнього оголошення про співробітництво, і не виявив там інформацію про це. Більшість формулювань дуже розпливчасті, і ніякої конкретики, поки, на жаль, немає.

Треба розуміти, що мається на увазі під словом «контакт». Чим більше часу ви провели з зараженим людиною, тим більше ризик того, що ви інфіковані. Теоретично додаток могло б приблизно виявляти загальну оцінку ризику зараження користувача, який контактував з хворим. Наприклад, якщо оцінка ризику висока (якщо люди спілкувалися поблизу довго між собою), людина б не просто сидів удома, а відразу викликав швидку.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Що не так с Zoom та чому акаунти користувачів можна купити в Dark Web за копійки?

Звичайно, всі ці системи не замінять традиційне опитування хворих, які самі розповідають, з ким вони контактували. Однак, якщо все зробити правильно, в розпорядженні лікарів з’явиться дуже корисний інструмент, а користувачі зможуть більш спокійно ставитися до ситуації у світі. Я знаю кількох людей, які вже близькі до нервового зриву: навіть не виходячи з дому, вони бояться заразитися.